bikerbar (bikerbar) wrote,
bikerbar
bikerbar

ghosts // painting exhibition -- artists statement EN/CZghosts // Paintings by Lawrence Wells
Nov. 14 to Dec. 10, 2014
opening, Friday, Nov. 14, 18h

Galerie Prokopka
Prokopova 9
Prague, CZ

https://www.facebook.com/events/828175343872043/

Ghosts

These paintings were inspired by analog video art from the 70s, the green screen chromakey effect, old beige plastic computer monitors, spring air, Hana Zagorova, California and dead technology. When computers die do they leave a ghost? When we pass through a room, do we leave some essence behind, some ectoplasm like the trail of a snail? A still life is made up of objects, usually on a table, and their relationship with the surrounding space. I'm interested in the way objects see the world, how people become phantoms in the world of plants, how the speed of technological change forces us to abandon our old machines. The way the objects around us become dispensable reminds us that we are too. Are computers more important than people? Do we use our tools or do our tools use us? And what about love? Can it find a place among the ruins? Surrounded by old junk, everything becomes ghostly.

Lawrence Wells (1965) studied painting at Indiana University, and received his MFA from the University of Mississippi (1992). He has lived in Prague for more than 13 years and has exhibited at a number of galleries, both in the Czech Republic and in the USA.

=============================================

Duchové

K mým obrazům mě inspiroval analogový video art ze 70. let, zelené klíčovací pozadí, staré béžové počítačové monitory, jarní vzduch, Hana Zagorová, Kalifornie a zastaralé technologie. Když počítače umřou, zůstane po nich duch? Když projdeme místností, zůstává za námi nějaká esence, nějaká ektoplazma jako cestička za slimákem? Zátiší se sestává z předmětů, obvykle rozmístěných na stole, a z jejich vztahu k okolnímu prostoru. Zajímá mě, jak předměty vidí svět, jak se lidé ve světě květin stávají fantomy, jak nás rychlost technologických proměn nutí zbavovat se starých přístrojů. To, jak se předměty kolem nás stávají postradatelnými nám připomíná, že my jsme na tom stejně. Jsou počítače důležitější než lidé? Používáme nástroje my nebo nástroje používají nás? A co láska? Najde si místo mezi ruinami? Vše se obklopeno starým harampádím proměňuje v duchy.

Lawrence Wells (1965) studoval malbu na Indiana University, MFA získal na University of Mississippi (1992). V Praze žije více jak 13 let, vystavuje v mnoha galeriích u nás i v USA.
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments